Names on the November 4, 2014 general election ballot

Share / Print / Email -Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print
Email this to someone
email

Area candidates for city, township, county and school board races

vote
The ballots are now set for the Tuesday, November 4, 2014 general election vote.

Following is a wrap-up of the area slate of candidates whose names will appear on city, township, county and school board race ballots:

City of Mountain Lake

* Two-Year Term for Mayor – Timothy Janzen, Michael Nelson, John Oeltjenbruns and David Ryan Savage.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Christopher Boldt, D. David Dodge, Dana Kass, Brian Schultz (incumbent) and Andrew Ysker (incumbent).

* Special Election for Two-Year Term for Council Member (Vote for 1) – Darla Kruser and Dean Sawatzky.

City of Butterfield

* Two-Year Term for Mayor – Harry Hanson and Doug Meyer.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Kenneth Pankratz (present incumbent mayor), Leslie Schlomann and James Warwick (incumbent).

 City of Odin

Two-Year Term for Mayor – None.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – None.

City of Ormsby

Two-Year Term for Mayor – None.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Dawn Hanson and Angela Mohlenbrock.

Special Election for Two-Year Term for Council Member (Vote for 1) – Theresa Deling.

City of Darfur

Two-Year Term for Mayor – John Schumann.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Doreen Bowman and Darwin Thiessen.

City of Bingham Lake

Two-Year Term for Mayor – Darren Kalvig and Mary Krumwiede.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Marvin Bretzman, Trina Kalvig and Mark Redman.

City of Comfrey

Two-Year Term for Mayor – Gary Richter.

* Four-Year Term for Council Members (Vote for 2) – Darlene Arnsdorf and Rick Kastner.

Dale Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat A – None.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat B – None.

Lakeside Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat B – Larry A. Smith.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat C – Bruce A. Turner.

* Four-Year Term for Town Clerk – Bruce Nagorske.

Midway Township 

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat B – Gordon Harder.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat C – Tim Penner.

* Four-Year Term for Town Treasurer – Gladys Friesen.

Mountain Lake Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat A – None.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat C – Lee Erickson.

Adrian Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 1 – None.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 2 – None.

* Four-Year Term for Town Treasurer – Connie Goblirsch.

Butterfield Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 1 – Kurt Blomgren.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 2 – Eldon Janzen.

Long Lake Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 1 – Thomas Eng.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 2 – Doug Nibbe.

* Four-Year Term for Town Treasurer – None.

Odin Township

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 1 – Ross Hanson and Brad Ommodt.

* Four-Year Term for Town Supervisor – Seat 2 – Lowell Mathistad.

* Four-Year Term for Town Treasurer – David Sandbo.

Cottonwood County

* Four-Year Term for Cottonwood County Commissioner District 1 – James M. Schmidt.

* Four-Year Term for Cottonwood County Commissioner District 3 – Donna L. Gravley and Tom White.

* Four-Year Term for Cottonwood County Commissioner District 5 – Tom Appel and Randy Sawatzky.

* Four-Year Term for Cottonwood County Auditor/Treasurer – Jan Johnson.

* Four-Year Term for Cottonwood County Recorder – Kathleen “Kathy” Kresch.

* Four-Year Term for Cottonwood County Sheriff – Jason J. Purrington.

* Four-Year Term for Cottonwood County Attorney – Nick Anderson.

* Four-Year Term for Cottonwood County Soil and Water Supervisor 1 – Clark B. Lingbeek.

* Four-Year Term for Cottonwood County Soil and Water Supervisor 3 – Daryl Tasler.

Watonwan County

* Four-Year Term for Watonwan County Commissioner District 2 – Keith Brekken and Mark Rentz.

* Four-Year Term for Watonwan County Commissioner District 4 – Scott Sanders.

* Four-Year Term for Watonwan County Auditor/Treasurer – Donald Kuhlman.

* Four-Year Term for Watonwan County Recorder – Joy Sing.

* Four-Year Term for Watonwan County Sheriff – Gary Menssen.

* Four-Year Term for Watonwan County Attorney – Stephen J. Lindee.

* Four-Year Term for Watonwan County Soil and Water Supervisor 1 – None.

* Four-Year Term for Watonwan County Soil and Water Supervisor 2 – Rich Enger.

 

 

 

Facebook Comments
Share / Print / Email -Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print
Email this to someone
email